Koty tajskie zwane również kotami starosyjamskimi pochodzą z Dalekiego Wschodu. Do 1949 r. Królestwo Tajlandii nazywano Syjamem. Międzynarodowe określenie "Thai" znaczy po tajsku wolny. Kot tajski wywodzi się od wzorca kota syjamskiego starego typu. Jego cechą charakterystyczną są szeroko rozstawione błękitne oczy oraz umaszczenie typu point, które pokrywa maskę, uszy, łapy i ogon. Kot tajski w odróżnieniu od kota syjamskiego nowego typu nie posiada smukłej budowy ciała oraz głowy w kształcie klina, nie jest kotem orientalnym. Jego głowa jest okrągła a sylwetka proporcjonalna, jest kotem średniej wielkości. Koty tajskie odznaczają się długowiecznością- potrafią żyć nawet do 20 lat, a do ich gromnych atutów zalicza się niezwykła inteligencja, wspaniały charakter oraz przywiązanie, którym obdarzają swojego właściciela.
WYGLĄD
Koty tajskie swoją niezwykłą urodą zyskały ogromne grono wielbicieli. Kocięta rodzą się całkowicie białe i dopiero po kilku dniach pojawiają się znaczenia w okolicach uszu ,nosa, łapek oraz ogona, które stopniowo ciemnieją.
Występują w umaszeczeniu typu point w różnych wariantach kolorystycznych:
* blue (znaczenia stalowo-niebieskie);
* seal (znaczenia ciemnobrązowe miejscami czarne);
* chocolate (znaczenia czekoladowe);
* red (znaczenia rude);
* creme (znaczenia jasnobeżowe);
* lilac (znaczenia w szarym odcieniu lila);
* golden ( znaczenia złote w danym kolorze);
* tabby (znaczenia pręgowane w danym kolorze);
* tortie (znaczenia szylkretowe w danym kolorze);
* torbie (znaczenia szylkretowe pręgowane w danym kolorze).
Koty tajskie są rasą krótkowłosą, nie przysparzają zatem problemów związanych z pielęgnacją futra. Cechą charakterystyczną rasy są również duże okrągłe błękitne oczy.
INTELIGENCJA
Koty tajskie są bardzo taktowne oraz inteligentne. Z łatwością można nauczyć je prostych komend typu "daj łapę" lub "daj głos". Zaczynając szkolenie odpowiednio wcześnie wyniki pracy z kotem mogą być niezwykle satysfakcjonujące. Bardzo ważna jest systematyczność w działaniu. Pamiętajmy też by komendy wprowadzać po kolei, a za każdym razem gdy kot poprawnie wykona polecenie nagrodzić go smakołykiem. Przed rozpoczęciem nauki należy odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekujemy od swojego przyjaciela, by zbyt pochopnie nie nauczyć kota czegoś niepożądanego (Elza z łatwością opanowała otwieranie drzwi przez skakanie na klamkę, zatem kuchnia w ciągu nocy musi być zamykana na klucz).
Koty tajskie bardzo szybko uczą się korzystania z drapaka, nie powodują zatem zniszczeń w domu.
CHARAKTER
Koty tajskie urzekają swoim niezykle łagodnym charakterem. Są kotami zrównoważonymi, nie okazującymi agresji. Doskonale odnajdują się wśród innych kotów oraz psów nawiązując przyjaźnie. Wyjątkową cierpliwość okazują w stosunku do dzieci. W trakcie zabawy są bardzo strożne oraz delikatne.
Odpowiednio socjalizowany kot tajski w stosunku do człowieka będzie ufny oraz towarzyski. Harmonijny temperament czyni z kotów tajskich idealne koty rodzinne. Koty te są niezwykle kontaktowe, szybko przywiązują się do właściciela, dzięki czemu zyskały przydomek "psów w kociej skórze". Swój tryb życia dostosowują do domowników,a ich nieobecność najczęściej przesypiają. Koty tajskie są kotami asystującymi. Podążają za właścicielem krok w krok, nie będąc przy tym nachalne ani uciążliwe, potrafią towarzyszyć ludziom w większości prac domowych oraz aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny.
Ze względu na duże przywiązanie oraz oddanie źle znoszą kilkudniową nieobecność właściciela. Ponadto są nad wyraz "gadatliwe" i skore do zabaw.
ZDROWIE I PIELĘGNACJA
Koty tajskie cieszą się rewelacyjnym zdrowiem, są również wytrzymałe. Średnia ich życia wynosi kilkanaście lat. Należy jednak pamiętać o odrobaczaniu oraz profilaktycznych szczepieniach. Jeżeli nasz pupil ma zostać kotem wychodzącym należy go również zabezpieczyć przed pasożytami jakimi są pchły oraz kleszcze. Obecnie na rynku dostępny jest szereg skutecznych preparatów weterynaryjnych, nie należy stosować obroży z uwagi na to, że kot może zawiesić się na niej podczas zabaw i wspinaczek na drzewa. Koniecznym zabiegiem jest zaczipowanie kota, by w razie zagubienia mógł bezpiecznie powrócić do domu. Jeżeli kot ma zostać pupilem niewychodzącym należy zabezpieczyć balkon oraz okna siatką, aby uchronić kota przed upadkiem.
Pielęgnacja kotów tajskich jest bardzo prosta oraz przyjemna. Ze względu na krótkie futro wystarczy w okresach linienia raz w tygodniu wyszczotkować kota. Należy również pamiętać o przycinaniu pazurów oraz systematycznych kontrolach stanu uzębienia (szczególnie u kotów w starszym wieku).
HISTORIA RASY
Historia kotów tajskich jest dwuetapowa, co czyni ją niezwykle interesującą.
W Tajlandii przodek populacji tych niezwyłych kotów jest nazywany wichien-maat, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "księżycowy diament". Wichien-maat , podobnie jak inne znane ówcześnie rasy, został opisany w najstarszej znanej księdze o kotach pt. "Wiersze o kotach" z 1330r., przechowywanej w Muzeum Narodowym w Bangkoku. Rękopis opisuje 23 rasy kotów, z których 17 to koty przynoszące szczęście, 6 kolejnych to koty niosące pecha. Ósmy kot, wśród niosących szczęście to wichien-maat, jego rysunek i opis odpowiada wyglądowi kota tajskiego. Wiele z historii rasy zaginęło w odmętach czasu, jednak XVI wieczne źródła odnalezione w Tajlandii potwierdzają, że koty tajskie istniały i były wysoko cenionymi zwierzętami domowymi. Posiadać je mogli jedynie członkowie rodziny królewskiej oraz wysoko postawieni, a koty odgrywały w pałacach i świątyniach rolę odbrońców duchowych. Gdy umierał ktoś ważny, kot z jego gospodarstwa domowego miał stać się "mieszkaniem duszy", dożywał wtedy reszty swoich dni w luksusie, był rozpieszczany i otaczany opieką kapłanów świątynnych. Rodzina zmarłego płaciła wówczas za utrzymanie kota, ponieważ wierzono, że ma to przynieść duszy powodzenie w życiu pozagrobowym.
Pod wpływem wojen kolonialnych na Dalekim Wschodzie, oraz przemysłowego rozwoju koty tajskie zaczęły rozprzestrzeniać się po całym świecie. Stały się cennym podarunkiem dla dyplomatów, zawędrowały również do wielu dworów królewskich. W pierwszej połowie XVIII w. koty tajskie trafiły do Anglii i zostały nazwane "kotami syjamskimi", bądź "królewskimi kotami syjamu". Zaczęto stopniowo krzyżować je z innymi rasami, przez co umaszczenie typu point oraz niebieskie oczy przestało być zarezewowane jedynie dla kotów tajskich. Za początek końca rasy możemy uznać lata 60 XX w. Był to czas, gdy koty tajskie zagrały w wielu filmach, przez co zyskały ogromną popularność. Rywalizujący z sobą hodowcy, prześcigali się w "udoskonalaniu" rasy. Efektem tego było powstanie kota o smukłej budowie ciała, głowie w kształcie klina oraz szerko rozstawionych uszach. Pod wpływem zmian zewnętrznych zmianom ulegał również charakter kotów. Koty syjamskie nowego typu mogą okazać się agresywne oraz nieprzyjemne i złośliwe.
Podjęto zatem próby odtworzenia rasy starosyjamskiej - kotów o niezwykle łagodnym ukierunkowaniu .Wynikiem tych starań jest dzisiejszy kot tajski. Pierwowzorem kota tajskiego były koty zamieszkujące Daleki Wschód wieki temu.
Posiadaczami kotów tajskich byli m. in. Andy Warhol, John Lennon, Frank Zappa, James Dean, Clark Gable, Sophia Loren, Elizabeth Tylor, Marilyn Monroe, Rod Steward oraz Fred Astaire.
Tekst oraz materiały umieszczone na stronie są własnością hodowli "Z Doliny Rzeki Prosny" oraz objęte prawami autorskimi. Dalsze ich kopiowanie, udostępnianie oraz rozpowszechnianie bez naszej zgody zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest zabronione.
KORZYSTAMY Z PROGRAMU DLA HODOWCÓW REALIZOWANEGO WSPÓLNIE Z MIĘDZYNARODOWĄ BAZĄ DANYCH SAFE-ANIMAL