*** Od 2016 roku nie prowadzimy już hodowli kociąt rosyjskich***
Koty rosyjskie niebieskie są rasą naturalną pochodzącą z mroźnej zachodniej Rosji. Zwane są również kotami maltańskimi bądź archangielskimi. Po dziś dzień w okolicach Morza Białego można spotkać półdzike koty do złudzenia przypominające pierwowzór rasy. Koty rosyjskie są zwierzętami królewskimi, które od dawna pojawiały się na dworach i w pałacach carów. Ich cechą charakterystyczną jest smukła sylwetka, aksamitne srebrne futro, wspaniały "uśmiech" oraz przepiękne hipnotyzujące oczy w kolorze szmaragdu. Te krótkowłose koty są niezwykle przyjazne i ciekawskie. Posiadają długie nogi, co czyni z nich zwinne, skoczne i bardzo szybkie koty. Każdy kto choć raz posiadał kota rosyjskiego na zawsze pozostanie wielbicielem rasy.
WYGLĄD
Koty rosyjskie niebieskie są smukłymi kotami o długich nogach zakończonych okrągłymi łapkami. Ich uszy powinny być duże oraz postawione, ponadto charakterystyczna budowa pyszczka sprawia, że wyglądają jakby się uśmiechały.
Kot rosyjski niebieski w gruncie rzeczy nie jest niebieski, a szary. Charakterystyczny połysk oraz wysrebrzenie futra spowodowane jest budową włosia, którego końcówki pozbawione są pigmentu. Sierść występuje w wielu odcieniach, zarówno jasno jak i ciemnoniebieskich. Futro kotów rosyjskich składa się z włosów okrywowych oraz bardzo gęstego podszerstka, w dotyku jest niezwykle przyjemne, delikatne i aksamitne, sprawia wrażenie niemal pluszowego. Skóra kotów rosyjskich niebieskich również jest szara, natomiast poduszki na łapach oraz nos zgodnie ze wzorcem powinny być w kolorze lawendy.
Koty rosyjskie są eleganckie i dystyngowane, niebywałego uroku dodają im ich szmaragdowe oczy. Wybarwiają się one z wiekiem. U kociąt mają kolor niebieski, oczy kotów młodych stają się słomkowo-złote, by docelowo w wieku około dwóch lat osiągnać kolor pełnej zieleni.
Najszlachetniejszym kolorem w jakim występują koty rosyjskie jest niebieski. Nie mniej jednak w Australii oraz Nowej Zelandii wyhodowano koty rosyjskie białe, czarne, pręgowane oraz brzoskwiniowe. Wskutek krzyżowania kotów rosyjskich niebieskich z kotami syjamskimi ( po II Wojnie Światowej starano się w ten sposób odbudować rasę, która niemalże wyginęła) powstały koty rosyjskie w umaszczeniu point . Koty takie nazywa się kotami archangielskimi. Charakterystyczne wysrebrzenie futra towarzyszy jedynie kotom o umaszczeniu niebieskim. Koty rosyjskie długowłose stały się odrębną rasą, nazywaną Nebelung.
CHARAKTER
Koty rosyjskie niebieskie są niezwykle ciekawskie. W związku z tym żadna nowa rzecz w domu nie pozostanie niezauważona przez kota. Wykazują ogromne zainteresowanie każdą nową zabawką, niezależnie od tego czy to pluszowa myszka czy patyczek do uszu, który akurat upuściliśmy z szafki w łazience.
Koty rosyjskie są również bardzo wesołe, sponataniczne, skoczne, zwinne oraz żywiołowe. Posiadają ogromne pokłady niezużytej energii, to koty których wszędzie jest "pełno". Uwielbiają gonitwy oraz wspinaczki nie mniej jednak, gdy przyjdzie im na to ochota potrafią przeistoczyć się w prawdziwego kanapowego lenia.
Ruski są bardzo delikatne, spokojne, oraz oddane swojemu człowiekowi. Uwielbiają przebywać w pobliżu ludzi. Młode kociaki rosyjskie psocą w najlepsze. Wzorcowym przykładem jest nasza niespełna roczna kotka Natasza, która uwielbia niepostrzeżenie kraść karteczki z notatkami z parapetu w kuchni, przez co niejednokrotnie zdarzyło się nam zapomnieć o ważnych sprawach. Kot rosyjski pierwszy zajrzy do torby z zakupami, sprawdzi czy nowe kwiaty w wazonie są jadalne, dokona "remenentu" w szafce z bielizną lub bez pomocy człowieka rozbierze świąteczną choinkę.
Koty rosyjskie bardzo dobrze znoszą podróże, zamknięte w transporterze z zainteresowaniem obserwują świat za szybą samochodu. Są kotami cichymi, nie drapią, nie są agresywne, nie mniej jednak do obcych podchodzą z dystansem, z reguły znikają wówczas z pola widzenia. Są odważne, lojalne oraz przyjacielskie w stosunku do innych zwierząt.
PIELĘGNACJA ORAZ ZDROWIE
Koty rosyjskie niebieskie są rasą krótkowłosą, nie wymagają zatem skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Kota wystarczy wyczesywać regularnie raz w tygodniu by pomóc mu pozbyć się podszerstka. W okresach linienia można robić to dwa razy w tygodniu. Ważny jest przy tym wybór odpowiedniej szczotki, która nie będzie spawiała dyskomfortu ani ucinała włosa. Prócz tego należy pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów oraz czyszczeniu uszu.
Koty rosyjskie cieszą się dobrym zdrowiem oraz stosunkowo długim życiem 14-20 lat. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednio zbilansowanej diety oraz o regularnym odrobaczaniu, szczepieniach ochronnych oraz kontrolach weterynaryjnych.
HISTORIA RASY
Koty rosyjskie są rasą owianą tajemnicą historii. Pochodzą z mroźnych rejonów Rosji, znad Morza Białego. Ostry klimat doprowadził do wykształcenia odrębnej krótkowłosej rasy z bardzo gęstym podszerstkiem zabezpieczającym przed chłodem ówczesnych zim. Koty rosyjskie z okolic Archangielska żyły obok ludzi w stanie półdzikim. Prawdopodobnie około 1850 roku angielscy marynarze przywieźli je do Wielkiej Brytanii. I tak koty, pierwowzory dzisiejszych "rusków", w 1875 roku trafiły z pokładów statków na pierwszą wystawę w Pałacu Kryształowym jako Koty Archangielskie. Po II Wojnie Światowej rasa niemal całkowicie wyginęła, podjęto próby jej ratowania. Koty rosyjskie krzyżowano międzi innymi z kotami syjamskimi przez co zyskały zdecydowanie smuklejszą sylwetkę. Efektem tych działań stało się uzyskanie kota rosyjskiego w odmienie colourpoint znanego dziś pod nazwą kota archangielskiego, natomiast koty o srebrnym futrze nazwano kotami rosyjskimi niebieskimi.
Koty rosyjskie niebieskie z powodzeniem odnalazły się zarówno w pałacach carów jak i na dworach europejskich monarchów. Niejednokrotnie stawały się cennymi podarunkami wręczanymi jako wyraz uznania dla królów, książąt oraz wysoko postawionych. Istnieje wiele legend mówiących o tym, że koty rosyjskie uznawano za zwierzęta przynoszące szczęście, wkładano je niemowlętom do kołysek lub zabierano z sobą jako maskotki okrętowe mające strzedz marynarzy przed nieszczęściem. Zgodnie z legendą kota rasy rosyjskiej posiadał car Mikołaj II, a na przełomie XVIII i XIX wieku koty rosyjskie stały się faworyzowane przez ówczesną królową angielską Elżbietę będącą w posiadaniu niebieskich persów.
Nie z gawęd i opowieści a z faktów wiemy, że dwie kotki rosyjskie niebieskie posiadał w Watykanie Papież Jan Paweł II. Właścicielami kotów rosyjskich stali się między innymi Margaret Mitchell, Hugh Laurie, Whoopi Goldberg czy Hilary Swank
Tekst oraz materiały umieszczone na stronie są własnością hodowli "Z Doliny Rzeki Prosny" oraz objęte prawami autorskimi. Dalsze ich kopiowanie, udostępnianie oraz rozpowszechnianie bez naszej zgody zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest zabronione.
KORZYSTAMY Z PROGRAMU DLA HODOWCÓW REALIZOWANEGO WSPÓLNIE Z MIĘDZYNARODOWĄ BAZĄ DANYCH SAFE-ANIMAL